Városi és regionális honlapok, turisztikai portálok, online szállásközvetítő és last minute kuponos cégek. Csak néhány azon csatornák közül, ahol szállásadóként érdemes megjelenési helyet venned, ha még több vendéget akarsz.
A szállásközvetítő cégek ajánlatai csábítóak: akár több százezres látogatottságú weboldalt és kiemelkedő keresőmarketinget kínálnak. Ám a kecsegtető előnyök mellett ne feledkezzünk meg az “apróbetűs részekről” sem, mint a magas havidíjakról, a merev szabályozásokról, vagy a foglalások után beszedett százalékos jutalékokról.
Ha volt már, vagy jelenleg is szerződésben állsz valamelyik szállásszervező céggel, akkor jól ismered ezeket a feltételeket. Ugye te is örömmel megszabadulnál a kötöttségek egy részétől úgy, hogy közben a költségeiden is spórolsz?
Ebben a cikkben összegyűjtöttük, milyen kérdések alapján mérlegelj a hirdetési felületek ajánlatai között.
Mennyi marad a zsebedben a lefoglalt szállás után?
A szállásközvetítő és a regionális portálok legtöbbje nem adja ingyen a felületét. Általában egy egyszeri regisztrációs vagy havidíj formájában biztosítják a szállásadóknak a megjelenést.
A cégek többnyire jutalékot is felszámítanak a foglalások után, ami – a szerződéstől függően – jelentősen csökkentheti a szállásadók összbevételét. A vállalkozók ilyen esetekben kénytelenek sakkozni az áraikkal: emeljenek és építsék be a százalékos kiesést, vagy tartsák alacsonyan a foglalási díjakat a vendégek megtartása érdekében?
Az egyenlőtlen árképzés senkinek sem jó. Neked mint szállásadónak legalábbis biztosan nem. A Rentyz mentesít a matekozástól. Itt ugyanis ingyen, mennyiségi korlátozás nélkül regisztrálhatod kiadó szálláshelyeidet – legyen az akár apartman, lakás, szálloda vagy pihenőház. A foglalásaid után sem csípnek le jutalékot, ami példa nélküli a hazai online szállásadó piacon. Gyors regisztráció, fizetőkapu beállítása, hirdetés feltöltése és várod az első foglalásokat. Ilyen egyszerű.
Meddig kell várnod a pénzedre?
2023 augusztusában robbant a magyar médiában a hír az egyik legnagyobb nemzetközi online szállásközvetítő és -szervező cég pénzvisszatartási botrányáról, amelyben több mint 3000 magyar vállalkozó is érintett volt. A cég egy technikai hiba miatt hónapokon keresztül nem utalta tovább regisztrált tagjainak a vendégektől beszedett foglalási összegek egy részét.
A legismertebb online szállásközvetítők szinte kivétel nélkül úgy működnek, hogy a vendégek közvetlenül a cégnek fizetnek, amely később továbbutalja a foglalási összeget a partnereinek. Ebből lejöhetnek a havi- és regisztrációs díjak, kezelési és hirdetési költségek és más, a szerződésben meghatározott összegek. Érdemes tehát a díjcsomagról előre tájékozódni.
Nem mindegy, hogy meddig kell várnod a téged illető pénzre. A Rentyznél a szálláshely foglalóját a vendégeid nem Rentyznek és nem is azon keresztül fizetik ki, ezért nem kell attól félned, hogy visszatartják a pénzed. A biztonságos fizetésről és a foglalási díj nyomonkövetéséről a Stripe gondoskodik, az utalás pedig azonnal megtörténik. A Rentyz regisztrált tagjaként csupán néhány kattintással beállíthatod a közvetlen utalásokat fogadó Stripe-fiókodat.
Mi az a Stripe?
A Stripe egy havidíjmentes, online, bankfüggetlen fizetési rendszer, amely lehetővé teszi a weboldalon történő biztonságos kifizetések továbbítását a számládra. A Google, az Amazon és többi között a Zoom is a Stripe-ot használja; Magyarországon pedig a Rentyz az elsők között volt, amely biztosította regisztrált tagjai számára a Stripe-fizetőkaput.
Egyre több magyar webshop és online szolgáltató webhelyén találkozhatsz ezzel a fizetésfeldolgozó platformmal, ugyanis nemcsak forintban, hanem euróban, dollárban, fontban és még több mint 130 valutában lehet fizetni rajta keresztül. Az sem elhanyagolható tény, hogy a legbiztonságosabb fizetőkapuként tartják számon.
Szállásadóként meg tudod őrizni az üzleti függetlenségedet?
A közvetítőket gyakran éri az a kritika a szállásadók oldaláról, hogy a merev szabályrendszereik miatt sokszor nem tudnak rugalmasan együttműködni a vendégekkel. Ilyen lehet többi között a lemondási szabályzat, amely a közvetítő cég minden partnerére egyformán érvényes, és nem teszi lehetővé az egyéni esetek figyelembevételét.
A szállásadók egy része, érthető okokból, szeretné megőrizni üzleti függetlenségét, és maga akarja irányítani a vendégkapcsolatait, az árakat és a foglalási feltételeket. A Rentyznél nincsenek ilyen kötöttségek. A szállásadó szabja meg a visszamondás kritériumait, a szállás árát és a bérlési időt. Ráadásul ezek az adatok egy kattintással, önállóan szerkeszthetőek a Rentyzen regisztrált fiókból, így bármilyen váratlan helyzetre – pl. covid – alkalmazható.