Közel hat év telt el azóta, hogy Magyarországon megjelentek az első közösségi autómegosztók, mégis csupán az utóbbi pár évben kapták fel a rövid távú autóbérlés ezen formáját. Kevesen tudják, hogy az alkalmi autóbérlés nemcsak a budapestiek kiváltsága, hiszen az ország bármely pontján kölcsönözhetünk autót magánszemélyektől – olcsóbban és rugalmasabb feltételekkel. Nem mindegy azonban, hogyan és milyen szempontok szerint vágunk bele az első autóbérlésbe. Összegyűjtöttük, mire érdemes figyelni.
Számtalan autós önszerveződő csoportot lehet találni a közösségi médiában, amelyekben tucatszám sorakoznak az egy-egy napra, hétvégére vagy tartós bérletbe kínált járművek. Egyszerűnek és kézenfekvőnek tűnhet innen bérelni, ám azt be kell látni, hogy népszerűségük ellenére ezek a lokális közösségek ritkán vállalnak felelősséget a felkerült posztokért. Miért baj ez?
Aki nincs résen, vagy tapasztalatlan az autóbérlés folyamatában, jóhiszeműen belefuthat olyan kellemetlen helyzetekbe, minthogy nem a kiszemelt autót kapja, esetleg nem olyan állapotban próbálják neki átadni a kocsit, mint amiért a hirdetés szerint fizetett. És ez csak a jéghegy csúcsa, ha figyelembe vesszük, mennyi rémtörténet kering pórult járt autósokról a neten.
Hogy ne te legyél a következő, akinek a sztoriját elrettentő példaként megírják a Blikkben, hoztunk pár jó tanácsot, amelyeket érdemes megfogadnod, mielőtt online autóbérlésre adnád a fejed.
Autóbérlés csakis szerződéssel
Ugye mondani sem kell, hogy a bérlés akkor is szolgáltatás, ha magánszemélytől veszed igénybe? Még úgy is, ha az üzlet egy Facebook-csoportban zajlott, tehát jó, ha megvannak a fizetés feltételei, rögzítve van az átadás-átvétel dátuma és hogy kit milyen további költségek illet(het)nek meg.
Te is és a jármű tulajdonosa is nyugodtabbak lesztek, ha szerződés véd titeket. Te azért, mert feketén-fehéren le van írva, milyen lépéseket tehetsz, ha csalódás ért a járművel kapcsolatban. Ő pedig azért, mert ha netán baleset történne, a szerződés alapján egyértelmű, hogy kié a felelősség az incidens után.
Az online autóbérlést és -kölcsönzést lebonyolító cégek legtöbbjének van ilyen mintadokumentuma. A Rentyznél egy testreszabható szerződés generátor segíti a gyors és hiteles szerződéskészítést a regisztrált felhasználók számára, így akár pár másodperc alatt letudható a papírmunka.
Megbízható embertől bérelj járművet
Arra a hirdetőre, aki nem vállalja az arcát vagy a valódi nevét a bérbeadás során, jogosan gyanakodhatsz. Minden eseteben ellenőrizd le, hogy kitől bérelnéd a kiszemelt autót! A legtöbb esetben már egy hiányos vagy korlátozottan elérhető Facebook-profil is sokat elárulhat a hirdető korrektségéről.
Ne a bérbeadó jófejsége legyen az egyetlen, amire rábízod magad! A legtöbb online autókölcsönző felületen megnézheted, hogyan értékelték a felhasználók a bérbeadókat. A Rentyznél sincs ez másképp, ám itt kizárólag valós okmányokkal regisztrált, ellenőrzött személyek hirdethetnek, hogy elkerülhetőek legyenek a visszaélések.
Alaposan tájékozódj az autókölcsönzés (rejtett) árairól!
Az ördög a részletekben rejlik. Ha találtál egy jó ajánlatot, utána alaposan olvasd át az apróbetűs részt is, azaz: mit foglal magába a kölcsönzés díja. Lehetséges, hogy a bérbeadó plusz összegeket számít fel a napi vagy alkalmi autóbérlésért, mint pl. a kaució.
Hogy ne érjen meglepetés a fizetésnél, szánj rá időt és hasonlítsd össze az autóbérlési hirdetéseket az áruk alapján is! A Rentyz megkímél a matekozástól, ezért már az autóbérlési kérelem jóváhagyásával a bérlési időre számolt, pontos összeget kalkulálják neked, amelyet online tudsz kiegyenlíteni.