Akár új, akár használt autó vásárlását fontolgatjuk, számos tényezőt figyelembe kell vennünk, hogy döntésünket utólag se bánjuk meg. Bár az internetes fórumokról és ismerősök tapasztalataiból sok információt szerezhetünk, bőven akadnak azonban olyan kérdések is, amelyek egyéni preferenciáinkon alapulnak, és leginkább az adott típus kipróbálásával kaphatunk rájuk választ. Talán sokaknak eszébe sem jutna, de a sharing economy, avagy a közösségi bérlés erre a problémára is megoldást nyújthat.
Az elmúlt évek bizonytalansága, illetve az üzemanyagárak gyors növekedése miatt mind nagyobb figyelem hárul a személygépjárművek fogyasztási mutatóira. Mi több, mint az a brit CarGurus 2023. tavaszi felméréséből kiderült, az Egyesült Királyságban az autóvásárlók legtöbbje már ezt a szempontot tartja elsődlegesnek. A német Civey tavaly őszi közvélemény-kutatásában is dobogón végzett az üzemanyag-fogyasztás mint befolyásoló tényező a választásnál, alig-alig elmaradva az ár és a hajtástípus mögött. Ez utóbbi szempont egyébként a klímaválság elmélyülésével szintén mind aktuálisabbá és megkerülhetetlenebbé válik. Az EY nemzetközi tanácsadó cég 2022 novemberi reprezentatív felméréséből például arra derült fény, hogy a magyarok négyötöde még sosem vezetett tisztán elektromos hajtású kocsit. Több mint felük kedvező ajánlat esetén megfontolná viszont, hogy alternatív hajtású járműre váltson.
Utólag se bánjuk meg az autóvásárlást
A trendekből jól látható, hogy az ár és a fenntartási költségek mellett a károsanyag-kibocsátásra, a környezetvédelemre is egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek, akik autóvásárlásban gondolkoznak. Nem beszéltünk viszont még az olyan hagyományos befolyásoló faktorokról, mint a járművek megbízhatósága, márkája, esetleg a dizájn, a belső tér kialakítása, tágassága, a csomagtér kapacitása. Rengeteg lényeges szempont, amelyek támpontul szolgálhatnak a helyes választásban. Hiába teljesít azonban jól az összevetésben egyik vagy másik jármű az elérhető leírások alapján, ha utólag azzal szembesülünk, mégsem passzol olyan jól az elvárásainkhoz, mint azt eredetileg reméltük. Az ilyen helyzetek kiküszöbölésében nagy segítség lehet, ha vásárlás előtt lehetőségünk nyílik kipróbálni a kinézett típust, hiszen így fény derülhet azokra a buktatókra, amelyek máskülönben bosszúságot okoznának, illetve elrontanák a vásárlás utáni élményt.
A kereskedésekben rendszerint lehetőséget biztosítanak az autók kipróbálására is, ezek a tesztutak azonban azért, lássuk be, korlátozott volumenű információval szolgálnak arról, hogy milyen is lesz később a mindennapokban használni az adott gépjárművet. Hogyan viselkedik az autó különböző forgalmi szituációkban? El fog-e benne férni kényelmesen a család, befér-e otthon rendesen a garázsba? Milyen vele elmenni bevásárolni, kirándulni, munkába bejárni? Számos olyan kérdés felmerülhet, amelyre hosszabb tesztelés során kaphatunk csak választ. Sokkal optimálisabb tehát, ha egy-két napig, akár egy hétig is tesztelhetjük a legígéretesebb típust vagy típusokat az üzlet nyélbeütését megelőzően. Hacsak nincs viszont az ismeretségi körünkben valakinek egy ugyanolyan autója, amelyet kölcsön is tudunk tőle kérni, akkor nehéz ezt összehozni.
Nem kell megvenni, elég a bérlés
Erre a helyzetre jelent komfortos megoldást a közösségi gazdaság, magyarán a bérlés. Egy olyan gazdasági berendezkedésről van szó, amely szakít a hagyományos felfogással, és a birtoklás helyett az elérhetőséget teszi a középpontba. De mit is jelent ez a gyakorlatban? Nos, elég csak a napjainkban rendkívül népszerű streamingszolgáltatásokra gondolni. Ma már nem vesszük meg DVD-n a filmeket. Helyette előfizetünk egy streamingszolgálatónál, és a havi díjért cserébe korlátlan mennyiségű filmhez és sorozathoz férhetünk hozzá. Az internet térnyerésével és a kommunikáció globalizációjával ugyanez a struktúra – a bérlés – az élet egyre több területén köszön vissza. Mindez egy olyan jövő felé mutat, ahol nem a különféle termékek gyűjtögetésén és tulajdonlásán, hanem azok hozzáférhetőségén lehet a fókusz. Amikor csak szükségünk van rájuk.
A Rentyz mint újító hazai startup éppen ezt a szemléletet honosítja meg immár Magyarországon is. Az oldalon bárki (akár magánszemély, akár kölcsönzőcég) felajánlhatja bérlésre azokat az eszközeit, ingatlanjait, amelyek máskülönben kihasználatlanul porosodnának, állnának. Ehelyett egy előre meghatározott kölcsönzési díj fejében bárki igénybe veheti ezeket, akinek éppen szüksége van rájuk. Személygépjárművünk fenntartása akkor is költségeket támaszt, úgymond viszi a pénzt a háztól, ha nem használjuk rendszeresen. Mindenképpen gazdaságosabb tehát, ha ezekben az időszakokban inkább kiadjuk bérlésre, mérsékelve ezáltal a fenntartással kapcsolatos kiadásainkat. A másik oldalról a bérbevevő alkalmi jelleggel, aktuális igényeinek megfelelően kaphat szabad hozzáférést az autóhoz, anélkül, hogy tulajdonolnia kellene azt. Valójában tehát egy ilyen megoldásból minden érintett profitálhat. Nem mellesleg például az autóvásárlás előtt állók is egyszerű és elérhető módon tesztelhetik így azokat az autótípusokat, amelyek között vacilálnak.
A közösségi gazdaság, pontosabban a szemléletváltás előtt akadnak azért nehézségek. Az egyik legfontosabb alappillér a bérbeadó és bérbevevő közötti bizalom, hogy a tranzakció során mindkét fél biztosan azt kapja, amire előzetesen számított, illetve elkerülhetőek legyenek a félreértések. A Rentyz automatikus szerződésgeneráló szolgáltatása nagyban elősegíti, hogy az oldalon keresztül történő megegyezés tiszta helyzetet teremtsen a felek között. Ezen felül a felhasználók által leadott visszajelzések is további fontos támpontot nyújthatnak, erősítve a bizalmi faktort.